SHEMA ŠOLSKEGA SADJA IN ZELENJAVE

KOČEVJE

sadje eu

VEČ SADJA, VEČ ZDRAVJA

Naša šola sodeluje v evropski »Shemi šolskega sadja in zelenjave« s finančno podporo Evropske unije.«

PRIPOROČAMO VAM, DA SADJE IN ZELENJAVA NAJDETA VIDNO MESTO V VAŠIH VSAKODNEVNIH OBROKIH.

V letošnjem šolskem letu se je naša šola ponovno vključila v projekt Shema šolskega sadja, ki ga izvaja Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja. Gre za ukrep skupne politike EU.

Namen tega ukrepa je:

• ustaviti trend zmanjševanja sadja in zelenjave in zagotoviti trajno povečanje sadja in zelenjave v prehrani otrok in mladostnikov,
  • otrokom in mladostnikom omogočiti enake možnosti dolgoročnega in rednega uživanja sadja in zelenjave,
  • ustaviti naraščanje pojava prekomerne telesne teže pri otrocih in mladostnikih,
  • krepiti položaj slovenskega kmeta.

Evropska unija je zaradi tega državam članicam namenila finančno pomoč za brezplačno razdeljevanje svežega sadja in zelenjave.

Našim učencem je tako že peto leto enkrat tedensko v posebej urejenem kotičku v jedilnici na voljo sadje in zelenjava iz integrirane in ekološke pridelave..

Vsakodnevna ponudba sadja je tako še pestrejša.

Projekt Shema šolskega sadja bomo popestrili z različnimi dejavnostmi. Organizirali predstavitve in tako poskušali ozavestiti pomen uživanja sadja in zelenjave. Učenci se bodo lahko skozi spremljevalne dejavnosti seznanili z ekološkim in integriranim pridelovanjem hrane.

Prepričani smo, da bomo z vključitvijo v projekt pripomogli k oblikovanju bolj zdravih življenjskih navad in k odgovorni skrbi za lastno zdravje.

Sadje in zelenjava predstavljata pomembno skupino živil v uravnoteženem vsakodnevnem jedilniku.

Po raziskavah SZO je kar 41 % vseh bolezni sodobnega časa povezanih s slabimi prehranskimi navadami.

ZARADI ZAŠČITNIH SNOVI LAHKO Z REDNIM UŽIVANJEM SADJA IN ZELENJAVE:

• URAVNAVAMO RAVEN HOLESTEROLA IN MAŠČOB V KRVI,
  • KREPIMO IMUNSKI SISTEM, SRCE IN OŽILJE,
  • VARUJEMO ORGANIZEM PRED NASTANKOM RAKA V PREBAVNEM TRAKTU,
  • URAVNAVAMO KOLIČINO SLADKORJA V KRVI,
  • URAVNAVAMO TELESNO TEŽO,
  • KREPIMO DLESNI IN ŠČITIMO ZOBOVJE.