V letošnjem letu Ljudska univerza Kočevje (pod okriljem Podjetniškega inkubatorja Kočevje) sodeluje pri izvajanju mednarodnega projekta Ed.U.Co. Projekt želi opolnomočiti mlade državljane iz različnih delov Evrope, da bi se bolj poglobljeno vključevali v diskusijo o vprašanjih, povezanih z okoljem, energijo in trajnostjo. Projekt združuje motivirane, optimistične posameznike iz kar 8 različnih držav: Slovenije, Italije, Španije, Grčije, Romunije, Latvije, Madžarske in Cipra. Vsaka izmed sodelujočih držav v okviru projekta organizira srečanje za ostale partnerje projekta, znotraj katerega predstavi primere dobrih praks pri delu z mladimi ter primere aktivnosti, namenjenih ustvarjanju bolj zelene EU.
Glede na to, da je projekt Ed.U.Co. usmerjen tudi na mlade, ki bodo soustvarjali prihodnost naše skupnosti, je bila k sodelovanju povabljena tudi OŠ Zbora odposlancev. Tudi mi otroke in mladostnike preko različnih projektov in aktivnosti spodbujamo k temu, da bi se aktivno vključevali v lokalno okolje, razmišljali o družbenih problemih, iskali učinkovite rešitve in razvijali sposobnosti, ki jim bodo omogočile ustvarjanje pozitivnih sprememb pri sebi ter tudi širše – v svoji skupnosti. Za sodelovanje pri projektu Ed.U.Co sem se odločila zato, ker menim, da naslavlja pomembne tematike, ki jih moramo kot družba ozavestiti (ekološka problematika, skrb za lokalno skupnost, spodbujanje k iskanju trajnostnih rešitev). To lahko storimo tako, da se sami izobražujemo, razmišljamo, debatiramo, lahko pa delujemo tudi širše – se povezujemo med seboj, ustvarjamo dialog z mladimi, ki bodo z nami soustvarjali podobo naše družbe, ter z različnimi skupnostmi, ki nam lahko pomagajo oblikovati nove ideje in odpirajo pogled v različne perspektive.
Dobre prakse, ki jih ustvarjamo skupaj z našimi učenci, smo želeli predstaviti vsem zainteresiranim partnerjem projekta Ed.U.Co., ki so v času od 5. do 8. 11. obiskali naše malo zeleno mesto – Kočevje. Ljudska univerza Kočevje je zanje pripravila razgiban program, v okviru katerega so obiskovalci spoznali, na kakšne načine poskušamo ozaveščati državljane o okoljski problematiki, kako skušamo ohranjati našo čudovito naravo in kako spodbujamo turizem preko okolju prijaznih aktivnosti. Obiskali so KCK, MTB Trail Kočevje, Intersocks, jezero, Drevesnico Marof, Gozdno učno pot Rožni studenec, Podjetniški inkubator Kočevje in GSŠ Kočevje, kjer so jim dijaki predstavili svoj projekt GRETA.
V sredo, 6. novembra, smo se v program vključili tudi predstavniki OŠ Zbora odposlancev – psihologinja Zarja Golouh in učenci Iva Nina Kersnič, Tita Ažman, Matea Kepnik in Lan Zobec. Za skupino navdušenih mednarodnih udeležencev smo pripravili predstavitev, v katero smo vključili tudi filmček aktivnosti s področja prostovoljstva in skrbi za naše okolje (za naravo, ljudi in živali), ki jih izvajamo na šoli. Filmček si lahko ogledate tukaj: https://youtu.be/juEFNMPU_VQ. Z udeleženci smo želeli deliti tudi nekaj naših misli, s katerimi smo dokazali, da mladim ni vseeno, kaj se dogaja z našo Zemljo – prav nasprotno. Tudi oni se zavedajo težav, s katerimi se soočamo, in so pripravljeni tudi sami nekaj narediti za to, da bi ustvarili boljši svet. Verjamemo, da je prav, da razmišljamo o problemih, vendar moramo kljub temu na prihodnost vedno gledati z upanjem. Prav vsak izmed nas lahko sodeluje in prispeva svoj del k pozitivnim spremembam, ki jih želimo ustvarjati v svetu.
Zarja Golouh