V sredo, 6. februarja 2019, smo se učenci od 1. do 3. razreda zbrali v šolski telovadnici. Po odlično odpeti slovenski himni otroškega pevskega zbora so nas tretješolci preko skeča z učiteljico Marušo popeljali v svet kulture. Skupaj smo se sprehodili skozi življenje Franceta Prešerna, našega največjega pesnika, saj ravno zaradi njega  Slovenci praznujemo kulturni praznik. Za nekaj misli o pomenu kulture smo zaprosili tudi gospoda ravnatelja, ki je ob zaključku podelil še tri nagrade avtorjem najbolj izvirnih misli o kulturi. Nagrajenci so:

• JAKA NOVAK, 1. C : »Kultura je, da si kulturen in ne nagajaš ljudem.«
  • JAKOB ŠOLAR RANČIGAJ, 2. B: »Kultura je, da smo olikani, da ne razgrajamo, da imamo kaj pravil. Brez kulture bi bil cel ‘raztur’.«
  • GAJA ZORIĆ, 3. B: »Kultura je nekaj zelo lepega. Kultura je lepo vedenje do drugih ljudi in do drugih ljudi iz druge države. Kultura je lepa.«

Čisto na koncu pa smo naše srečanje sklenili z deklamacijo pesmi Ide Seminič Kaj je kultura?

KAJ JE KULTURA?

Otrok mamo vpraša,
kaj je to kultura,
kdo se z njo ponaša?
Le ta začudena obstane,
saj resno jo vprašanje gane.
Skromno mu obrazloži,
in takole odgovori:
kultura nas sprejme,
ko se rodimo,
raste z nami,
ko se igramo,
hodimo v šolo,
v službo hitimo.
Ko smo veseli,
z nami se smeje,
ko žalostni smo,
nam dušo ogreje,
pesmi in knjige nam piše,

slike nariše,
les obdeluje,
kamen oblikuje,
pravljice bere,
solze izpere,
se z lutkami igra,
iz ekrana smehlja,
naravo ohranja,
stavbe vzdržuje,
staro z novim povezuje.
Prijazno z vsemi se rokuje,
prešerno poje, lepo pozdravlja,
ob odhodu se poslavlja,
je naša zgodovina
in domovina.
Od rojstva do smrti z nami živi,
kultura sem jaz, si ti, smo mi vsi.